Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czarnocinie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 lipca 2015

Kościół położony jest w północnej części wsi, przy szosie z Zawodzia do Biskupiej Woli, około 2,5 km od stacji PKP. Usytuowany jest na działce o formie nieregularnego owalu, okolonej starodrzewem.
Parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP erygowano w 1689 roku, zanim wybudowano obecny kościół (1879-1891) istniały tutaj dwa drewniane kościoły.

Nowy, murowany kościół rozbudowano w 1905 roku i ostatecznie jest on obiektem w stylu neoromańskim z motywami neorenesansowymi. Kościół jest orientowany, główną fasadą zwrócony do ulicy. Jest to budowla murowana, z cegły, tynkowana, jednonawowa, na planie prostokąta.

Od wschodu znajduje się węższe, krótkie prezbiterium zamknięte trójbocznie, z dwoma prostokątnymi aneksami (od północy zakrystia, od południa kaplica). Od frontu, w przyziemiu wieży znajduje się kruchta. Nawa główna nakryta jest dwuspadowym dachem, prezbiterium dachem wielopołaciowym, a przylegające do niego aneksy dachami dwupołaciowymi z poprzecznym daszkiem dwuspadowym. Wieża o przekroju kwadratowym znajdująca się w fasadzie głównej nakryta jest blaszanym hełmem namiotowym.

Fasadę flankują dwa pinakle w formie wieżyczek nakrytych daszkami namiotowymi. Elewację frontową zdobią ponadto: portal (dwie kolumny romańskie dźwigające półkolistą arkadę, a w polu tympanonu napis: „ECCLESIA FUNDATA 1879 AD”), dwa pilastry i arkadowy fryz „lombardzki”.

W tylnej ścianie nawy znajdują się dwie nisze oraz epitafia członków rodzin Chrzanowskich i Bogusławskich z Szynczyc, którzy w XIX wieku byli właścicielami Czarnocina. Ołtarz główny jest konstrukcji drewniano – murowanej z figurkami świętych Piotra i Pawła, z późnobarokowym obrazem Wniebowzięcia Chrystusa i klasycystycznym obrazem Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. Ołtarze boczne są barokowe z elementami rokokowymi, zawierają obrazy św. Franciszka i św. Barbary. Ambona znajdująca się w kościele pochodzi z połowy XVIII wieku i jest w stylu rokokowym.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Kościół w Czarnocinie

    Kościół w Czarnocinie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-20
Data publikacji:2015-07-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Zielonka
Liczba odwiedzin:7594