Jak powstaje i rozwija „tradycje tańcem i śpiewem pisane” Dziecięcy Zespół z Czarnocina…

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 sierpnia 2016

„… nic nie daje dzieciom tyle stosownej pewności siebie i umiejętności zachowania się i nic ich tak nie pobudza do obcowania z ludźmi, jak taniec, przeto sądzę, że należałoby uczyć je tańczyć tak wcześnie, jak są w stanie tego się nauczyć.”

Kierując się słowami angielskiego filozofa i pedagoga Johna Locke’a (1632-1704 ) widzimy potrzebę stosowania formy tańca w pracy z dziećmi, ze względu na jego właściwości. 

Taniec, to nie tylko ruch. Osiąganie artystycznej wypowiedzi, to także – a może przede wszystkim – wychowanie człowieka: wychowanie społeczno-moralne, umysłowe, estetyczne, wychowanie fizyczne. Od początków ludzkiej historii taniec towarzyszył człowiekowi i przez wieki odkrywano w nim nowe możliwości.

Zaangażowanie  Wójta Gminy Czarnocin, Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kutowej oraz rodziców z Gminy Czarnocin przyczyniło się do dalszego działania na rzecz  rozwoju naszego Zespołu, który powstał na bazie Zespołu Ludowa Biesiada. Zespół przyjął nazwę „Dziecięcy Zespół  Koraliki z Czarnocina

Dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Piotrkowskiego realizujemy  zadanie 

  • pt. „Tradycje śpiewem i tańcem pisane” 

Całkowity koszt zadania  7200,00 zł

Kwota finansowana przez Powiat Piotrkowski  -  6300,00 zł

Wkład własny – praca wolontariuszy – 900 zł, w tym rozliczenie finansowe, przygotowanie plakatów reklamowych, szycie strojów ludowych przez rodziców.

W ramach projektu:

  • zakupiono korale krakowskie dla 15 dziewczynek,
  • uszyto 15 spódnic ludowych,
  • uszyto 15 bluzek ręcznie haftowanych,
  • realizujmy warsztaty muzyczne.

Około 26 dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum Gminy Czarnocin ćwiczy w dwóch  grupach wiekowych na zajęciach tanecznych i wokalnych.

Dzięki wsparciu finansowemu radnych  Rady Gminy Czarnocin zakupiono brakujące 10 szt. korali. Realizacja zakupu strojów przyczyni się do identyfikacji z regionem piotrkowskim i zwiększy aktywność jej potencjalnych członków.

Zespół Dziecięcy Koraliki z Czarnocina swoje umiejętności prezentował już na występach w Mzurkach, Święcie Miodu w Piotrkowie Tryb., w Łodzi z okazji Dni Reymonta, podczas spotkania Konwentu Burmistrzów, Wójtów i Starostów Powiatu Piotrkowskiego. 

Dzieci wystąpią na dożynkach gminno – parafialnych w dniu 4 września 2016 r. w Czarnocinie z przedstawieniem obrzędu żniwnego „Przepióreczka”. Program artystyczny przygotowują Panie Milena Dzięcielewska i Jadwiga Kolasińska. Zespołowi akompaniuje członek Zespołu Ludowa Biesiada Pan Paweł Płachta. Twórczynie dbają o wysoki poziom, nie tylko wykonawczy  ale również starają się nie tracić zgodności z polską tradycją. Przeniesiony na scenę dziecięcy folklor jest autentyczny i dostosowany do wieku młodych wykonawców. Dzieci zawsze zdobywają ogromny aplauz publiczności, czego wynikiem jest zaproszenie na Dożynki Powiatu Piotrkowskiego, które odbędą się 18 września 2016 roku w Wolborzu.

OSP w Woli Kutowej
zaprasza na występ Zespołu Dziecięcego Koraliki z Czarnocina podczas obchodów święta plonów w Gminie Czarnocin w dniu 4 września 2016 r.

Zadnie  realizowane przez OSP Wola Kutowa

Wsparcie finansowe zadania publicznego realizowane przez Powiat Piotrkowski.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-08-26
Data publikacji:2016-08-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Stępień
Liczba odwiedzin:2730